Yerinde Teknik Servis Hizmeti

Isparta Yerinde Teknik Servis Hizmeti

Yerinde teknik servis hizmeti, daha çok kesintisiz aktivasyonun gerekli olduğu işletme ve kurumların ihtiyaç duyduğu bir hizmet çeşididir. Ağırlıklı olarak performansın güncellenmesi, site güvenliğinin artırılması, periyodik bakım çalışmaları, arızaların giderilmesi, yazılım ve donanımsal sorunların çözümü gibi hizmetleri kapsamaktadır. Firma olarak yerinde teknik servis hizmeti sunduğumuz kurumlarda verimliliği artırmaya yönelik olarak yaptığımız çalışmalar öncesinde işletmelerin bilişim altyapılarını şemalandırıyor ve gereksinimler doğrultusunda hazırladığımız analiz raporlarıyla hizmet taleplerini yerine getiriyoruz.

Yerinde teknik servis hizmeti önceden belirlenmiş tarihlerde yapılan periyodik bakım ve öngörülmeyen sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan sorunların çözümüne yönelik olarak talep edilen acil çağrılar olmak üzere iki farklı şekilde yapılmaktadır. Firmamız, müşteri talebine uygun olarak yapacağı değerlendirmeler sonrasında işletmeleri ziyaret ederek sorunun en kısa süre içerisinde en etkili şekilde çözümünü sağlamaktadır. Yerinde servis hizmetleri kapsamında,

  • Bakım ve yazılım kurulumları
  • Ram, hard disk ve farklı parça değişimleri,
  • Yazılım sorunlarının giderilmesi,
  • Virüs ve trojan temizleme
  • Ağ bağlantı sorunlarının giderilmesi
  • Verilerin kurtarılması
  • Bilgisayar ve modem kurulumları gibi hizmetler verilmektedir.

Isparta Yerinde teknik servis hizmeti, müşteri açısından oldukça önemli avantajlar sağlayan bir hizmet türüdür. Bu tür hizmetler sayesinde bilgisayarınızı yüklenip bir servise gitmek zorunda kalmaz, bulunduğunuz yerden servisimizi arayarak hizmet talep edebilirsiniz. Bu tür hizmetlerde geleneksel servis hizmetlerine göre süreç daha hızlı ilerler. Arıza bildirimlerine aynı gün içerisinde müdahale edilerek sorun giderilir.

Pronarım Bilgisayar Yerinde Teknik Servis Hizmetleri olarak performans güncellemeleri ile güvenliği maksimum düzeye çıkartmak ve kaynak kullanımında düşüş sağlayarak verimliliği arttırıp denetimi sağlamak için firmanızda detaylı bir teknik çözümleme yapılarak bilişim altyapınızın şeması çıkartılıp, tüm gereksinimleri ve eksiklikleri / düzensizlikleri belirlenerek donanım, network, yazılım ve güvenlikle ilgili tüm gereksinimlerinizi içeren analiz raporunuz hazırlanmış olur.

Yerinde hizmet periyodik bakım ve acil çağrı olmak üzere iki şekilde verilmektedir. Talepte bulunmuş olduğunuz servis tipi çerçevesinde teknik personelimiz firmanızı ziyaret edecek, sorunlara yerinde müdahale edecek ve en kısa zamanda çözüme ulaştıracaktır. Yerinde destek hizmetimiz kapsamında anlaşmaya gore periyodik olarak tüm sistemlerinizin genel bakımları yapılacaktır.