Web Uygulamaları

Web aplication olarak malum web uygulaması, internet ağı ile ulaşılan programlara genel olarak verilen isimdir. Geleneksel programlara nazaran daha ergonomik olan web uygulamaları yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Web Application Avantajları
Web uygulamaları herhangi bir program kurma ve yükleme işlemi yapmadan kullanılabilmektedir. Web uygulaması yardımıyla dünyanın neresinde olursanız olun web vasıtası ile müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Web uygulama performans konusunda esneklik sağlar. Hangi tarayıcı olursa olsun çalışır. Program indirmeye ya da bir yükleme meydana getirmeye gerek olmayan web uygulamaları güncelleme de gerektirmez. Sunucunun olduğu bilgisayar da güncelleme yapıldığında uygulama kullanan tüm bilgisayarlar güncellenmiş olur. Böylece ikinci bir işleme gerek kalmadan sunucunun yapacağı güncelleme ile tüm erişen kullanıcılar güncel kullanıma ulaşırlar. Web uygulaması ile birden fazla kullanıcı sunucudaki sitemi özel yetkilendirme ile uzaktan kullanabilirler.

Neden Web Tabanlı Uygulama?
Yaklaşık 10 yıl gibi bir süre önce kullanılmaya başlanan web tabanlı uygulamalar önceler farklı fikirler ve yeni alternatifler olarak kullanılırken günümüzde bu uygulamalar vazgeçilmez kullanımlara dönüştü. Niçin web tabanlı uygulama kullanıldığına değinmek gerekirse en sıradan olarak evinde özel el işi ürünler hazırlayıp bunu kendi internet sitesi ile pazarlayabiliyor. Web uygulama ile mümkün olan bu sistem açılacak internet sitesi ile kolayca geniş kitlelere erişme imkânına dönüşüyor.

Web uygulamaları daha geniş çaplı olarak da kullanım sağlıyor. Büyük çaplı e-tecim siteler web uygulamaları ile merkezde yönetim ve denetim sistemlerine hakim olarak kolayca işlemleri sağlayabiliyorlar. Bunun için web uygulamaları web tabanlı erişim ile işlevsel çözümler oluşturuyor. Karalar, bilgilendirmeler ve her türlü işlem merkezden kolayca yapılabiliyor.

Bu imkanlarla web tabanlı uygulamalar kullanıcılara biroldukça şekilde pratiklik sağlıyor. Bu durumu teknik açıdan ele aldığımızda işletim sisteminden bağlarımsız olarak çalışan web tabanlı uygulamalar site yönetimi için büyük avantaj sağlar. Kullanıcılara ayrı ayrı işletim sistemlerine bakılırsa ulaşmak yerine tüm kullanıcı grubuna tek komut ile yetişme imkanı elde eden web tabanlı uygulamalar sayesinde bilgisayarında herhangi bir tarayıcı olan kullanıcı web adresinize kolayca ulaşarak adresinizden alışveriş yapabilir, açıklamaları okuyabilir veya web adresiniz hangi alanda hizmet veriyorsa o hizmetler kullanıcıya ulaştırılabilir. Bu uygulamaları kullanmak için fazladan bir CD yahut USB kullanımı veya program yüklemesi gerekmez. Bunun için sadece kullanıcı tarayıcısını açar ve web adresi üzerinden istediği işlemleri yaparak hizmetlere ulaşabilir.

Yazılım için herhangi bir yükseltme ve yama işlemi gerekmez. Bu benzer biçimde durumlar gerekirse sunucu yazılımı sağlayıcı firma tarafınca takip edilerek belirli aralıklarla bu işlemler sağlanacaktır. Web tabanlı uygulamanın en önemli avantajlarından biri de sistem çökme benzer biçimde durumlardır. Web tabanlı uygulamalarla bu durumları dert etmenize gerek kalmaz. Gerektiği takdirde derhal farklı bir cihaza geçerek işlemlerinize devam edebilirsiniz.

Mobil Uygulamalarla Entegrasyon
Günümüzde giderek yaygınlaşan mobil uygulamalar ile telefonlara da kurulabilen browserler ile web tabanlı uygulamalara erişim daha da yaygınlaşmıştır. Her an ve her yerden ulaşılabilen web tabanlı uygulamalarla çok cüzi miktarda ücret ile web sitenizi yönetebilir gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Nerde olduğunuzun bir önemi de yok. İş yerinde, otomobilde evde, her yerde. Bir tek internet bağlantınızın olması yeterlidir.

Web tabanlı uygulamalar sayesinde tedarikçiler, müşteriler, kullanıcılar ve çalışanlamış olur tek sistem üzerinde kolayca buluşturulur ve ortak fakatç doğrultusunda işlem yapılabilir. Bu işlemler yapılırken mekan farkı ve cihaz farkı da söz mevzusu değildir. Her yerden ve her cihazdan web bağlantısı ile bu işlemler kolayca yapılabilir. Artık her işlemi web bağlantınız vasıtası ile yönetebilir; yönlendirebilirsiniz.