Sosyal Medya ve Reklam Yönetimi

Toplumsal Medya Nedir?
Sosyal medya; kişilerin veya markaların hedef kitlesine, kendini özgürce anlatabildiği ve düşüncesini ifade edebildiği internet üzerinde farklı tarzlarda yer alan platformlardır. Günümüzde bu kadar fazla kullanılmasındaki tüm nedenler bu tanımda hemen hemen mevcut. Marka yahut kişi, göreceli olarak bir ücret ödemeden sosyal medya üzerinden hedef kitlesine hitap edebiliyor. En önemlisi de kendisini, idraksını, seçiminı, düşüncesini özgürce insanlarla paylaşabiliyor. Üstelik kendi tarzına uygun sosyal medya platformlarından birini ya da birden fazlasını seçebiliyor. Instagram'ı seçerek sadece fotoğraflarla daha seviyeli şekilde kendini yansıtabiliyor, Youtube'u seçerek sadece videolarla kendini yansıtabiliyor, Linkedin'i seçerek tamamen kurumsal veya Snapchat'i seçerek eğlence odaklı olabiliyor. Feysbuk'u tercih ederek de hepsini gerçekleştirebiliyor.

Sosyal medya; televizyon gazete ve film benzer biçimde geleneksel medya mecralarından daha çok tercih edilir. Çünkü;

Bu mecralardan daha çok erişilebilir durumdadır. Toplumsal medya, hepimiz tarafından kullanılabilir. Geleneksel medya kontrol altındadır.
Geleneksel medya ortaya çıktıktan sonra değiştirilemez sadece toplumsal medyada paylaşımlara yorumlara anında müdahale edilebilir.
Sosyal medya tamamen özgürdür. Bu kadar fazla tercih edilmesinin en büyük nedeni herkesin kendini özgürce ifade edebilmesidir.


Sosyal Medya Reklamları Nedir?
Birçok toplumsal medya platformunda uygulanabilen, platforma belirli bir ücret ödenerek daha çok kişiye erişim sağlanan reklam modelleridir. Fazlaca düşük maliyetlidir ve reklam amacına ulaşmadan ücret ödenmez. Çok iyi hedef kitle belirlemesi yapılabilir. Örneğin bir tek çocuğu olan ailelere ya da bir tek iPhone kullanan kişilere reklamınızı izah edebilirsiniz. Bu da sizi gereksiz harcama yapmadan en doğru hedef kitleye ulaşmanızı sağlar. Sosyal medya reklam modelleri, doğru uygulanmış olduğunda çok uygun bütçelerle oldukça çok fayda sağlayabilir sosyal medya reklam modelleri. Geleneksel medyaya gore sayılamayacak kadar çok avantajı vardır. Bunları profesyonel olarak toplumsal medya ajansları, toplumsal medya danışmanlığı şeklinde toplumsal medya reklamlarını kullanarak yapmaktadır.

Niçin toplumsal Medyada Yer Almalıyız?
Çünkü artık insanoğlu sizi sıkıcı internet sayfaları yerine geleneksel medyayı geride bırakan toplumsal medya platformlarında araştırıyor. Sizinle etkileşime geçiyor. Markanız hakkındaki şikâyet yada teşekkürünü dile getiriyor. Kısacası artık insanlar markaları en çok toplumsal medya platformlarında araştırıyor ve onlarla bildirişime geçiyor. Bunun sebeplerini yukarıdaki başlıklarda sizlere bahsettik. Günceli yakalamak için, İtibarınızı arttırmak için ve marka enerjisinizü arttırmak için ne olursa olsun toplumsal medyada yerinizi almalısınız. Kısaca sosyal medya yönetimi markanız için en önemli dinamiklerden biridir.

CRM Medya toplumsal Medyada Sizin İçin Ne Yapar?
İçerik Yönetimi
devamlı canlı kalan toplumsal medyanın uygun bir şekilde tertipli beslenmesi gereklidir. Markanızın değerlerini sosyal medyaya uygun hale getirir ve bu yönde yaratıcı içerikler üretiriz. Blog yazıları, videolar, görseller ve gifler hazırlar sosyal medya yeniliklerini yakalarız.

Moderasyon
toplumsal medya hesaplarımız tertipli olarak takip edilir. Doğrudan gelen takipçi yorumları anında yanıtlanır. Bu şekilde müşteri memnuniyeti sağlamak marka saygınlıkı açısından çok önemlidir.

Sosyal Medya takip edeni
Siz toplumsal medyada olmasanız dahi insanoğlu markanız hakkında toplumsal medyada konuşur! Ya da toplumsal medyada yer alsanız da direkt sizinle bildirişime geçmeyebilirler. Bu da denetimümüz haricinde olduğundan fark etmeden çığ benzer biçimde büyüyebilir. Bu yüzden toplumsal medyayı uygun programlarla takip etmek önemlidir.

Online İtibar ve Kriz Yönetimi
Markanızla ilgili oluşabilecek krizleri önceden tahmin eder, araştırır senaryoları çıkartır. Sonradan bu senaryolara uygun önlemler alır. Meydana getirdiğimız toplumsal medya takip edeni sosyal medya uzmanlarımız tarafınca yapılır krize sebep olabilecek konular belirlenir. Yayılım sağlanmadan önlem alınır ve krizin oluşmaması sağlanır.

Dijital PR
Halkla ilişkiler odaklı ele alınan markanız bir bütünlük sağlanarak yönetilir. Seo'ya uygun metinler ve görseller seçerek marka hesaplarınızın arama motorlarında üst sıralarda organik olarak çıkması sağlanır. Toplumsal medya pazarlaması için bu fazlaca önemlidir.

Toplumsal Medya Yönetimi
Dijital ekosistemde, kullanıcılar markalarla etkin olarak iletişim halindeler. Kontrolsüz meydana getirilen sayfa ve kampanya yönetimleri, marka için intihar niteliği taşıyan krizlere yol açabilir düzeydedir. Türkiye'de ve dünyada sık rastlanan kriz vakaları, markalar için sosyal medya yönetiminin ciddi bir fırsat ve duyarlı bir süreç bulunduğunu kanıtlar.

CRM Medya, krizleri fırsata çevirmekteki ustalığı ile sosyal medya alanındaki tecrübesi sayesinde sektördeki lider firmalardan biri olmaktan gurur duyar. Farklı içerik stratejileri ile yapılandırdığı marka sayfalarının öteki firmalardan çok daha önde ve farklı bir yerde konumlanmasını sağlar.