Kurumsal Bakım Sözleşmeleri

Kurumsal Bakım Sözleşmeleri

Bilgisayardan kaynaklı en küçük arızalar bile kurumsal firmaların işleyişini olumsuz yönde etkileyerek önemli performans kayıplarına sebep olabilmektedir. Meydana gelebilecek olası arızalar hem personelin gereksiz yere vakit kaybetmesine hem de kurumun veri akışının kesilerek önemli ticari kayıplar yaşamasına yol açmaktadır. İşte bu tür durumlarda yerinde servisin ne denli önemli bir hizmet türü olduğu ortaya çıkmaktadır. Kurumsal bakım sözleşmeleri, kurumlara günün her zaman diliminde bilgisayar donanımı içerisinde meydana gelen tüm sorunların aynı gün giderilmesi avantajını sağlar.

Kurumsal Bakım Anlaşmaları Neleri Kapsar? Kimler Yaptırmalıdır?

Kurumsal bakım sözleşmeleri yaşanabilecek muhtemel sorunların engellenmesi veya ortaya çıkan arızalara anlık müdahalelerle çözüm getirilmesi hizmetlerini kapsamaktadır. Kurumsal bakım sözleşmesi, işletmesinde bilgisayar yazıcı, tarayışı, barkod ünitesi, plotter vb. çevre birimlerinin sayısı altı veya daha üzeri olanlar tarafından öncelikli olarak düşünülmesi gereken bir anlaşma türüdür. Kurumsal bakım sözleşmelerinin kurumlara sağladığı en önemli avantaj, öncelikli müşteri statüsünde değerlendirilmeleri ve sorunların zaman geçirilmeden çözüme kavuşturulmasıdır.

Bu tür anlaşmalarla teknik servis desteğine sahip olan kurumlar bilgisayar kaynaklı sorunlar sebebiyle hiçbir zaman iş kaybına uğramaz, firmamız tarafından düzenli olarak verileri yedeklenir. Firmamızla kurumsal bakım sözleşmesi imzalayan işletmeler tüm teknolojik gelişmelerden anında haberdar edilmekte, işlerini geliştirecek uygulamaların hızla adaptasyonu sayesinde rekabette bir adım öne geçebilmektedir. Ayrıca bu tür kurumlara özel ödeme koşulları ve cazip indirimlerle sözleşme yapma imkanı sunulmaktadır.